Informace o cookies na této stránce
Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací pro vylepšení uživatelského zážitku a vhodného cílení reklamy. Více je zde.
OMEZIT
POVOLIT

KAREL KLOSTERMANN – KOMIKSOVÉ SYMPOSIUM (CZ/DE)

Výstava

neděle 13. října 2024 15:00


Osobnost Karla Klostermanna, od jehož smrti v loňském roce uplynulo přesně 100 let zná, zná alespoň dle jména, téměř každý. Někteří z nás si jeho dílo spojují s hořkou pachutí s povinnou četbou, jiní zase se syrově realistickým, a přesto poetickým prostředím Šumavy. V Česku znají jeho dobrodružné romány a povídky s bravurními popisy šumavské scenérie celé generace čtenářů, v Německu a Rakousku zůstal ve stínu jiného milovníka tamní krajiny, malíře, básníka a spisovatele Adalberta Stiftera.


Autoři z Česka a Německa se měli rozhodnout, jestli dají přednost ztvárnění poetického popisu divoké krásy lesů, nebo zachytí drsné příběhy osudem zkoušených obyvatel. Většina z nich se rozhodla pro dějové linky příběhů. Komiksy vznikly během pátého sympozia / bienále konaného v podhůří Šumavy galerií Klatovy na Klenové v roce 2023.


ANNA PORTYŠOVÁ (CZ) – FEJETON Č. 17
Anna Portyšová (* 1998) je absolventkou Ateliéru animované a interaktivní tvorby na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni a intenzivního ročního kurzu Production Team Studies na FAMU. Během svého studia vytvořila dvě epizody krátkometrážních animovaných videí o mentálním zdraví Pro ZU v Plzni. Tématem videí byla schizofrenie a syndrom vyhoření. V současnosti žije a pracuje v Praze a komiksy tvoří převážně do šuplíku.


JEFF CHI (DE) – NOVÁ KŘÍDLOVKA
Jeff Chi žije v Norimberku, kde v roce 2020 dokončil bakalářské studium designu na norimberské Technické akademii Georga Simona Ohma (Technische Hochschule Nürnberg Georg Simon Ohm). Věnuje se tvorbě webových stránek a pracuje jako ilustrátor na volné noze. Za svůj komiks „Who´s The Scatman?“ o životě hudebníka Scatmana Johna získal v roce 2022 cenu Max-und-Moritz-Preis za nejlepší komiksový debut. Je jedním z hlavních představitelů mladé německé komiksové scény a podílel se na vzniku Comc-Café v Norimberku. Jde o otevřenou komiksovou knihovnu a kavárnu, jejímž cílem je zpřístupnit komiks širší veřejnosti.


KATEŘINA ILLNEROVÁ (CZ) – SCHOVANEC
Je studentkou ateliéru Komiks a ilustrce pro děti na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. V roce 2022 získala se svým knižním debutem Lost in Porcelaind hlavní ocenění na prestižní italské soutěži Silent Book Contest. Ve stejném roce byla nominovaná na cenu Muriel za nejlepší studentský komiks za knihu Vyšťavená. Ta byla zároveň její bakalářskou prací. S prací Worlds of Words se umístila na druhém místě studentské soutěže CS.KOMIKS.21. Věnuje se hlavně knižní ilustraci (kniha Máme doma vysavač ve spolupráci s Jiřím Víchou), její kresby se objevují v komiksových časopisech (např. Aargh!). Komiks Schovanec získal cenu Muriel za nejlepší krátký komiks roku 2023.


KILIAN WILDE (DE) – CO NOVÝ ROK NADĚLIL DĚDEČKOVI
Kilian Wilde pracuje ve Frankfurtu nad Mohanem. V roce 2009 dokončil studium mediálního designu pro digitální a tištěná média. Od roku 2010 pracuje jako nezávislý komiksový kreslíř, ilustrátor, 2D animátor a reklamní umělec a společně s Felixem Schittigem připravuje kontinuální webový komiks www.taleoffiction.com. Spolu se svým bratrem a badatelem zabývajícím se komiksy, prof. Lukasem R. A. Wildem, realizuje různé komiksové projekty a workshopy, jako Animate Europe - Drawing Europe´s Future, podporovaný Nadací Friedricha Naumanna.


SOPHIE NICKLAS (DE) – SLEPIČÍ VOJNA
V roce 2023 autorka absolvovala Umelcko-průmyslovou akademii v Kasselu (Kunst-hochschule), obor vizuální komunikace, ve třídě profesora Hendrika Dorgathena zaměřené na ilustraci a komiks. V roce 2018 získala cenu za design Büchergilde Gutenberg za ilustrace ke knize Theodora Storma „Ein Doppelgänger“. Od doby, kdy pobývala v rámci výměnného pobytu Erasmus v Bruselu, žije zčásti v Německu a zčásti v Belgii. Sophie Nicklas vypráví své příběhy skrze obrazy. Kromě kreslení ráda experimentuje s různými materiály, například s modelovací hlínou, vlnou nebo dřevem.