Zavka (PL) – Hladový Jeníček a nenasytná Mařenka, Lovec

Výstava

pátek 11. října 2019 18:00


Zavka je ilustrátorka, autorka komiksů a grafička žijící ve Varšavě. Po dokončení studia na Akademii výtvarných umění ve Varšavě byla přesvědčená, že do konce života bude malovat obrazy. Krátce nato však s malováním přestala a začala se živit jako grafička na volné noze. K umění se vrátila deset let poté. Jako zdroj inspirace jí posloužila undergroundová a alternativní scéna vzdálená dobovému mainstreamu, jež se postupně vyvinula v její hlavní zájem. Za tvorbu komiksů od té doby získala několik ocenění.
Zavka kromě toho také vydala několik knih – Hladový Jeníček a nenasytná Mařenka (psychedelický komiksový příběh, který vychází ze slavného pohádkového příběhu (vyd. Centrala, 2017), Had (krvavá ilustrovaná kniha na motivy italského příběhu (vyd. Centrala, 2018) či Lovec (fantaskní komiks, 2019). Zavka též spolupracuje na mnoha zinech a sbornících, pro něž vytváří krátké příběhy.


Hladový Jeníček a nenasytná Mařenka
Za devatero muchomůrkami a devatero červy žili byli stále hladoví sourozenci. Na rozdíl od Jeníčka nepropadla Mařenka dětinské fascinaci červíky. A možná právě proto ukradne jednoho dne klíče, díky nimž otevře příběh, jenž nás přivede k peci, dortu a useknuté hlavě.


Lovec
Dvacet osm stran líčí surreálný příběh o ekologii inspirovaný časopisem Inktober 2018. K vlastnímu potěšení mladá lovkyně využívá prostředí, které ji obklopuje. Tráví květiny jedem, pojídá zvířata a střílí na hvězdy…