Toy_Box (CZ) – Komiksová učebnice komiksu

Prezentace

sobota 12. října 2019 13:30


Vernisáž/prezentace Komiksové učebnice komiksu přepůlí volně navazující workshop Komiksová tvůrčí dílna. Zájemci se mohou zúčastnit jedné či obou dílen, anebo třeba jen vernisáže.

12:30-13:15 první část workshopu
13:30-14:00 vernisáž Komiksové učebnice komiksu
14:00-16:30 druhá část workshopu

Punk a disciplína. V tvorbě žádného jiného českého autora či autorky komiksů se tak přirozeně neprolínají tyto dva póly jako u Toy Box. Inspirovaná graffiti a street artem, poučená DIY estetikou techno scény stejně jako znalostí literární, filmové i umělecké historie se prakticky okamžitě stala klíčovou osobností komiksu nového tisíciletí.
Oceňovaná tvůrkyně nyní přichází s neotřelou učebnicí určenou všem zájemcům o toto úžasné médium bez ohledu na věk, odbornost či zkušenosti. Na základě vlastní práce i tvůrčích workshopů, které řadu let s velkým úspěchem vede, připravila vizuálně omračující publikaci, jež letos vyjde v nakladatelství Paseka. V ní odpovídá na řadu otázek, od těch týkajících se volby kresebného stylu přes rozvíjení příběhu až třeba po to, jak si najít na tvorbu čas. Její kniha není pouhou příručkou, je to zároveň originální komiksový autoportrét. Na Festivalu KOMA vás čeká ukázka z učebnice a její prezentace autorkou.

Výtvarnice dlouhodobě užívající pseudonym Toy Box absolvovala Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Poté studovala scénografii na DAMU. Pracovala jako novinářka. V současnosti je ve svobodném povolání. Svými komiksy, často se sociálními tématy, přispěla do řady časopisů a sborníků. Její komiksový román Moje kniha Vinnetou (2014) vyhrál cenu Muriel a Zlatou stuhu. Ilustrovala pohádku Petra Stančíka O díře z trychtýře (2016). V roce 2018 představila svou tvorbu na velké autorské výstavě v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově.