TICHO726 a Martin Šinkovský (CZ) - prezentace a výstava historických komiksů

Prezentace

sobota 6. října 2018 18:00


Umělci TICHO726 a Martin Šinkovský představí na festivalu tři výstavy historických komiksů, po jejich vernisáži bude následovat prezentace.


Výstavy:
Budoucnost ve vlastních rukách (1918)
Před sto lety vzniklo samostatné Československo. Před sto lety skončila Velká válka (později zvaná jako 1. světová). Před sto lety řádila španělská chřipka. I v Olomouci.


Probuzení do temnoty (1968)
Před padesáti lety si lidé v totalitním Československu mysleli, že se budou moci volně nadechnout. Komunisté slibovali lidskou tvář, místo toho nasadili tanky. I v Olomouci.


Lapis Lucius: Záblesk demokracie v Kroměříži (1848)
Rok 1848 byl ve znamení revolučních bouří v celé Evropě. Jak to bylo v Kroměříži? Tady se poklidně jednalo o zárodcích demokratizace zatuchlého rakouského mocnářství. Jak se to rýmuje s upíry?


Prezentace:
Historii píší vítězové (ale v komiksu lůzři)
Dějepravné komiksy u nás našly živnou půdu. Všeobecně totiž vznikl dojem, že jde o jednoduchou a snadnou cestu, jak mladým i starým stravitelnou formou naservírovat důležité události naší minulosti. Tato bohulibá myšlenka však stojí na počátku amarounů, které ve výsledku čtenáře spíše odrazují. Psát a kreslit historické komiksy totiž není vůbec žádná legrace. Jde vůbec vytvořit komiks o 50, 100 nebo 170 let staré události, aby zaujala čtenáře? Nejde! Anebo…?