Tereza Bartůňková (CZ) – Tamura

Výstava

neděle 13. října 2019 15:00


Komiks Tamura vytvořila Tereza Bartůňková během své rezidence ve finské Mustarindě. Vyšel v roce 2018 jako doprovodná publikace ke stejnojmenné autorské audiovizuální inscenaci, kterou připravila jako “„oživlý komiks” spolu s Janem Čtvrtníkem a kol.
Inspirací jim byl válečný román japonského prozaika Šóhei Óoka (1909–1983) Ohně na planinách (česky 1976, 2007). Jeho hrdinou je voják Tamura, prostředím Filipíny v roce 1944, kdy japonské vojsko čelí americké invazi. Tamura je nemocný tuberkulózou, vlastní jednotka jej zapudila a on odsouzený k izolaci daleko od lidské společností putuje sám filipínskou džunglí v neustálém ohrožení života. Naděje na záchranu je nepatrná. Óoka ve svém románu líčí člověka v mezní situaci, zkoumá hranice šílenství, způsobené hladem, samotou a beznadějí. Ohně na planinách jsou jednou z nejpůsobivějších výpovědí o zrůdnosti války ve světové literatuře.


Tereza Bartůňková (*1989) vystudovala obor scénografie Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Absolvovala stáž v Ateliéru ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM a na drážďanské HfBK v Ateliéru scénografie. Ve svých autorských projektech klade silný důraz na jejich audiovizuální pojetí (Korvína, 2013; Vítězný houpací kůň, 2014; Dialog, 2016). Připravila scénografii pro loutková představení Nekonečný příběh (2015) a Záhada hlavolamu (2016) pro Divadlo Lampion nebo scénu pro koncertní řadu Silent_Night v Divadle Ponec. Pro divadelní představení vytváří také kostýmy a videoklipy.