Olexa Mann (UA)

Výstava

pátek 11. října 2019 17:30


Olexa Mann je současný ukrajinský umělec, esejista, kurátor umění, ilustrátor a blogger. Byl členem nezávislého anarchistického svazu umělců „Vůle nebo Smrt” a zakladatelem umělecké skupiny „Bakteria“. Účastnil se mnoha uměleckých projektů, rezidencí, sympozií a výstav na Ukrajině i v zahraničí. Jeho práce jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách Ukrajiny, Francie, Rakouska, Polska, USA a dalších zemí. Autor vytváří svou vlastní antropologii založenou na antihrdinech moderní společnosti, zkoumá problematiku agrese ve společnosti, urbanismu, ekologie, proměn kulturní a sociální krajiny, každodenního surrealismu a estetiky běžného života.

Olexa Mann aplikuje různé výtvarné techniky a média. Podle konkrétního projektu si vybírá z velké škály uměleckých prostředků, které ale na druhou stranu dokáže omezit na minimum – od figurativního umění, které během procesu mění formu a podobu až po minimalistické práce na pokraji abstrakce. Vizuální estetiku komiksu často používá ve svých dílech jako postmoderní prostředek.
Je autorem projektu ZombieLand, Nové antropologie, Obnoveny člověk, Nový středověk a grafického projektu Bestiary, na kterém pracuje mnoho let.