Lukáš Freytag (SK) – Vŕba

Výstava

neděle 13. října 2019 15:00


Lukáš Freytag, absolvent Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, oboru grafika a jiné média, mimo jiné laureát Ceny Egona Schieleho za kresbu za rok 2017, se věnuje tvorbě volné grafiky, ilustrace a též komiksu. Pracuje především s tradičními grafickými technikami, kresbou a rovněž i digitálními médii. Ve své tvorbě se zaměřuje převážně na figurální motivy a jejich fragmenty vycházející z anatomie vlastního těla, které se snaží transformovat do organického znaku. Ten u autora představuje jakousi stopu člověka, zachyceného v určitém momentu a prostoru. Finální obraz se následně snaží komponovat na pomezí konkrétní události v kombinaci s abstraktními strukturami.


Letos na KOMĚ představí svůj komiks, který byl poprvé vystaven v divadle Ticho a spol. v Bratislavě, v rámci křstu pátého čísla POMIMO V – INK and BLOOD v Bratislavě v roce 2019.


Komiks s názvem Vŕba pojednává o tragikomickém příběhu, jak těžká může být likvidace jednoho stromu a jaké následky to může přinést. Příběh je zasazený do prostředí středního Slovenska a do jisté míry je inspirovaný skutečnými událostmi. Divák v něm může spatřovat realitu, nadsázku či černý humor, ale i fakt, že způsob konce existence stromu, pro který se dědici rozhodnou, se může stát jedině v tomto regionu.