Agnieszka Piksa (PL) – Jak utekla Sami a Sami z města

Výstava

pátek 11. října 2019 15:30


První komiks o opici Sami vytvořila Agnieszka Piksa již v roce 2011 na základě skutečného příběhu. Druhý díl z roku 2018 je jeho volným pokračováním a epizodou původního příběhu.


Jak utekla Sami (2011)
Jak utekla Sami je výsledek spolupráce Agniezsky Piksy a Duni Jankoviće – společně vymysleli jak přenést novinářská fakta, jimiž původní scénář od Vladimira Palibrka doslova překypuje, do více abstraktní roviny. Příběh si rozdělili na dva úhly pohledu: Dunja útěk zažíval z pohledu opice, kdežto Agniezka prožívala totožné události „z vnějšku”, tak jak byly zachyceny svědky události. Tato „myšlenková koláž” překvapivým způsobem provázala souvislosti a odkryla tak původní neurčité linie příběhu. Fotografie použité jako předloha pro komiks pocházejí z nalezeného propagandistického alba o Československu s návodem jak postavit loď. Kolegové, spolutvůrci komiksu, Boris Stanic a Vladimir Palibrk doplnili příběh o fiktivní prolog a epilog.


Sami z města (2018)
Komiks je psychedelickou variací tématu ze skutečného života – příběhu opice, která utekla ze ZOO v Bělehradě. Její statečný čin dal naději tisícům lidí a inspiroval k odporu vůči represivní síle vlády osmdesátých let minulého století. Co však zůstane mnoho let po této revoluci? Možná byla opice jen bláznem? Komiks vypráví příběh opice, jejího útěku do vnitřního světa, kde se skrývá skutečná svoboda.


Agnieszka Piksa, narozená v roce 1983 ve Varšavě, je polská výtvarnice, kreslířka, autorka komiksů, ilustrací a muralů. Absolventka grafického oboru Vysoké školy výtvarných umění Jana Matejki v Krakově a Universitatea de Arta si Design Cluj-Napoca v Rumunsku ve svých dílech propojuje krásnou a odbornou literaturu, hrajíc si s různými významy a nedorozuměními. Zajímá ji i tradiční narativ a jazykové experimenty. Její práce reprezentovaly Polsko na 31. ročníku Mezinárodního bienále současného umění v São Paulu. Její díla byla prezentována na mnohých výstavách v Polsku a v zahraničí. Žije a pracuje v Krakově.